Nakon dvogodišnje implemenatcije, tvining projekat „Jačanje kapaciteta zdravstvenog sektora za nadzor nad zaraznim bolestima u Srbiji” koji je finansirala EU završen je finalnom konferencijom koja je održana 13. juna 2025. godine u prostorijama Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Projekat je realizovan kroz tvining instrument, a sproveo ga je finski Institut za zdravlje i socijalnu zaštitu (THL) u partnerstvu sa Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut", uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Predstavljeno je nekoliko najvažnijih rezultata, uključujući sledeće:
- Regulatorni okvir Republike Srbije za epidemiološki nadzor bolje je usaglašen sa standardima EU/ECDC
- Predlog za reorganizaciju sistema mikrobioloških nacionalnih referentnih laboratorija
- Nacrt Pravilnika za sprovođenje kontrole kvaliteta u medicinskim mikrobiološkim laboratorijama
- Nacrt Stručno-metodološkog uputstva za biobezbednost, biosigurnost i transport uzoraka u medicinskim mikrobiološkim laboratorijama u Republici Srbiji
- Uvođenje metodologije sekvenciranja celog genoma (Whole Genome Sequencing - WGS) u nacionalnu referentnu laboratoriju za salmonelu u Institutu Batut
- Nacrt seta indikatora za elektronski laboratorijski sistem za prijavljivanje rezultata mikrobioloških ispitivanja
- Set od pet akreditovanih modula obuke za epidemiologe i mikrobiologe u Srbiji, uz priručnik za edukatore
Ovo su merljivi, konkretni rezultati – jasno definisani ciljevi koji su uspešno ostvareni. Osim ovih opipljivih rezultata, projekat je takođe iznedrio nešto manje merljivo, ali podjednako vredno – snažne i trajne profesionalne odnose. Tokom vremena, ti odnosi su se razvijali u dublje, ličnije veze izgrađene na međusobnom poverenju i saradnji.
Partneri u Srbiji sada imaju jasnu mapu puta sa ključnim ciljevima koji su pred njima. Oni razumeju koje je korake potrebno preduzeti kako bi se nacionalni sistem nadzora nad zaraznim bolestima podigao na nivo koji Evropska komisija prihvata kao potpuno usaglašen sa standardima i normama EU — i što je najvažnije, kako bi se odgovorilo na potrebe stanovništva u oblasti javnog zdravlja.
Tokom završne konferencije, predstavnici domaćih i međunarodnih institucija istakli su važnost pravovremenog odgovora na pretnje izazvane prenosivim bolestima u globalizovanom svetu. Naglasili su neophodnost prekogranične saradnje, učešća u sistemima izveštavanja ECDC-a, kao i usaglašenosti sa standardima EU zarad obezbeđivanja efektivnih sistema javnog zdravlja. Projekat je odigrao ključnu ulogu u modernizaciji nacionalnog sistema nadzora, omogućivši brže otkrivanje i odgovor na epidemije, kao i bolju usaglašenost sa praksama EU.